FKA2-17689QBHT3F
Manufacturer Part Number:
FKA2-17689QBHT3F
Manufacturer/Brand:
Qualtek
Part of Description:
FAN AXIAL 176X89MM 230VAC TERM
Manufacturer :
Qualtek
Product Category :
AC Fans
Air Flow :
380.0 CFM (10.64m³/min)
Approval Agency :
CE, cURus, TUV
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Ingress Protection :
Noise :
70.0dB(A)
Operating Temperature :
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Power (Watts) :
49.50W
Product Status :
Active
RPM :
3200 RPM
Size / Dimension :
Square - 176mm L x 176mm H
Static Pressure :
0.810 in H2O (201.8 Pa)
Termination :
2 Terminals
Voltage - Rated :
230VAC
Weight :
4 lbs (1.8 kg)
Width :
89.00mm