R2E220-AA40-80
Manufacturer Part Number:
R2E220-AA40-80
Manufacturer/Brand:
ebm-papst Inc.
Part of Description:
FAN IMPELLER 230VAC 220MM
Manufacturer :
ebm-papst Inc.
Product Category :
AC Fans
Air Flow :
530.0 CFM (14.84m³/min)
Approval Agency :
CCC, CE, CSA
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Motorized Impellers
Features :
Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
Ingress Protection :
IP44
Noise :
74.0dB(A)
Operating Temperature :
131°F (55°C)
Power (Watts) :
90.0W
Product Status :
Active
RPM :
2700 RPM
Size / Dimension :
Round - 220mm Dia
Static Pressure :
Termination :
4 Wire Leads with Splice Terminals
Voltage - Rated :
230VAC
Weight :
3.1 lbs (1.4 kg)
Width :
71.00mm