15038PB-B3L-CP-U0
Manufacturer Part Number:
15038PB-B3L-CP-U0
Manufacturer/Brand:
Mitsumi Electric Company Ltd
Part of Description:
FAN AXIAL 172X38MM 230VAC WIRE
Manufacturer :
Mitsumi Electric Company Ltd
Product Category :
AC Fans
Air Flow :
212.0 CFM (5.94m³/min)
Approval Agency :
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Thermal Overload Protector (TOP)
Ingress Protection :
Noise :
56.0dB
Operating Temperature :
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Power (Watts) :
35.00W
Product Status :
Active
RPM :
3200 RPM
Size / Dimension :
Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Static Pressure :
0.865 in H2O (215.6 Pa)
Termination :
2 Wire Leads
Voltage - Rated :
230VAC
Weight :
1.9 lbs (861.8 g)
Width :
38.00mm