11938MB-B3M-EP-00
Manufacturer Part Number:
11938MB-B3M-EP-00
Manufacturer/Brand:
Mitsumi Electric Company Ltd
Part of Description:
FAN 119MM X 38MM 230VAC TERMINAL
Manufacturer :
Mitsumi Electric Company Ltd
Product Category :
AC Fans
Air Flow :
95.0 CFM (2.66m³/min)
Approval Agency :
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Thermal Overload Protector (TOP)
Ingress Protection :
Noise :
39.0dB
Operating Temperature :
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Power (Watts) :
13.00W
Product Status :
Active
RPM :
2750 RPM
Size / Dimension :
Square - 119mm L x 119mm H
Static Pressure :
0.260 in H2O (64.8 Pa)
Termination :
2 Terminals
Voltage - Rated :
230VAC
Weight :
Width :
38.00mm