11938FB-B3J-EA-00
Manufacturer Part Number:
11938FB-B3J-EA-00
Manufacturer/Brand:
Mitsumi Electric Company Ltd
Part of Description:
FAN 119MM X 38MM 230VAC TERMINAL
Manufacturer :
Mitsumi Electric Company Ltd
Product Category :
AC Fans
Air Flow :
70.0 CFM (1.96m³/min)
Approval Agency :
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Ingress Protection :
Noise :
33.0dB
Operating Temperature :
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Power (Watts) :
9.00W
Product Status :
Active
RPM :
1900 RPM
Size / Dimension :
Square - 119mm L x 119mm H
Static Pressure :
0.120 in H2O (29.9 Pa)
Termination :
2 Terminals
Voltage - Rated :
230VAC
Weight :
Width :
38.00mm