OA172SAPL-11-2TB
- Manufacturer Part Number:
- OA172SAPL-11-2TB
- Part of Description:
- FAN AXIAL 172X38.5MM 115VAC TERM
- Air Flow :
- 162.0 CFM (4.54m³/min)
- Approval Agency :
- cURus, TUV
- Features :
- Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
- Ingress Protection :
- Noise :
- 50.0dB
- Operating Temperature :
- -4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
- Power (Watts) :
- 27.00W
- RPM :
- 2750 RPM
- Size / Dimension :
- Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
- Static Pressure :
- 0.350 in H2O (87.2 Pa)
- Termination :
- 2 Terminals
- Voltage - Rated :
- 115VAC
- Weight :
- 1.6 lbs (725.7 g)
- Width :
- 38.50mm