A6D630-AN01-01
Manufacturer Part Number:
A6D630-AN01-01
Manufacturer/Brand:
ebm-papst Inc.
Part of Description:
AC AXIAL FAN
Manufacturer :
ebm-papst Inc.
Product Category :
AC Fans
Air Flow :
4426.3 CFM (123.94m³/min)
Approval Agency :
CCC, CE, EAC, VDE
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial, 3 Phase
Features :
Thermal Overload Protector (TOP)
Ingress Protection :
IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Noise :
Operating Temperature :
-40 ~ 131°F (-40 ~ 55°C)
Power (Watts) :
550W
Product Status :
Active
RPM :
1010 RPM
Size / Dimension :
Round - 630mm Dia
Static Pressure :
0.140 in H2O (34.9 Pa)
Termination :
Terminal Block
Voltage - Rated :
480VAC
Weight :
Width :
209.5mm