OAB318-11-1
Manufacturer Part Number:
OAB318-11-1
Manufacturer/Brand:
Orion Fans
Part of Description:
FAN IMP MTRZD 318X154 115V W/CAP
Manufacturer :
Orion Fans
Product Category :
AC Fans
Air Flow :
1165.0 CFM (32.62m³/min)
Approval Agency :
cURus, TUV
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Motorized Impellers
Features :
Permanent Split Capacitor Motor, Thermal Overload Protector (TOP)
Ingress Protection :
Noise :
66.0dB
Operating Temperature :
-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Power (Watts) :
155W
Product Status :
Active
RPM :
1580 RPM
Size / Dimension :
Round - 318mm Dia
Static Pressure :
1.600 in H2O (398.6 Pa)
Termination :
4 Wire Leads
Voltage - Rated :
115VAC
Weight :
8.8 lbs (4 kg)
Width :
154.5mm