OA254EC-22-1TBXCIP68A
Manufacturer Part Number:
OA254EC-22-1TBXCIP68A
Part of Description:
EC FAN 254X89MM 230VAC IP68/ATEX
Air Flow :
830.0 CFM (23.24m³/min)
Approval Agency :
ATEX, CE, cURus, TUV, UR
Features :
Electronic Commutation (EC)
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Noise :
70.0dB
Operating Temperature :
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Power (Watts) :
72.0W
RPM :
2750 RPM
Size / Dimension :
Round - 254mm Dia
Static Pressure :
1.200 in H2O (298.9 Pa)
Termination :
2 Terminals
Voltage - Rated :
230VAC
Weight :
4.6 lbs (2.1 kg)
Width :
89.00mm