OA280AP-22-1WB1869K
Manufacturer Part Number:
OA280AP-22-1WB1869K
Manufacturer/Brand:
Orion Fans
Part of Description:
AC FAN, IP69K, 280X280X89MM, 230
Manufacturer :
Orion Fans
Product Category :
AC Fans
Air Flow :
1300.0 CFM (36.40m³/min)
Approval Agency :
CE, cURus, TUV, UR
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
Ingress Protection :
IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Noise :
73.0dB
Operating Temperature :
-22 ~ 176°F (-30 ~ 80°C)
Power (Watts) :
210W
Product Status :
Active
RPM :
3200 RPM
Size / Dimension :
Square - 280mm L x 280mm H
Static Pressure :
0.750 in H2O (186.8 Pa)
Termination :
2 Wire Leads
Voltage - Rated :
230VAC
Weight :
7.4 lbs (3.4 kg)
Width :
89.00mm