OA172EC-UR-1TB
- Manufacturer Part Number:
- OA172EC-UR-1TB
- Manufacturer/Brand:
- Orion Fans
- Part of Description:
- EC FAN 172X152X51.6MM 90-265VAC
- Manufacturer :
- Orion Fans
- Product Category :
- AC Fans
- Air Flow :
- 220.0 CFM (6.16m³/min)
- Approval Agency :
- CE, cURus, TUV, UR
- Bearing Type :
- Ball
- Fan Type :
- Tubeaxial
- Features :
- Dual Voltage, Electronic Commutation (EC)
- Ingress Protection :
- Noise :
- 55.0dB
- Operating Temperature :
- 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- Power (Watts) :
- 12.50W
- Product Status :
- Active
- RPM :
- 3000 RPM
- Size / Dimension :
- Rectangular/Rounded - 172mm L x 152mm H
- Static Pressure :
- 0.800 in H2O (199.3 Pa)
- Termination :
- 2 Terminals
- Voltage - Rated :
- 110/220VAC
- Weight :
- 1.5 lbs (680.4 g)
- Width :
- 51.60mm