D2E097-BE11-77
Manufacturer Part Number:
D2E097-BE11-77
Manufacturer/Brand:
ebm-papst Inc.
Part of Description:
FAN BLWR CENT 162X180MM 115VAC
Manufacturer :
ebm-papst Inc.
Product Category :
AC Fans
Air Flow :
156.0 CFM (4.37m³/min)
Approval Agency :
CE, CSA, UL
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Blower, Centrifugal
Features :
Ingress Protection :
IP22
Noise :
45.0dB(A)
Operating Temperature :
-40 ~ 176°F (-40 ~ 80°C)
Power (Watts) :
50.0W
Product Status :
Active
RPM :
1100 RPM
Size / Dimension :
Rectangular - 162mm L x 165mm H (97mm Dia)
Static Pressure :
Termination :
2 Wire Leads
Voltage - Rated :
115VAC
Weight :
3.5 lbs (1.6 kg)
Width :
180.0mm