R2E220-AA40-71
Manufacturer Part Number:
R2E220-AA40-71
Manufacturer/Brand:
ebm-papst Inc.
Part of Description:
MOTORIZED IMPELLER
Manufacturer :
ebm-papst Inc.
Product Category :
AC Fans
Air Flow :
Approval Agency :
CCC, CE, CSA, EAC, UL
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Motorized Impellers
Features :
Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
Ingress Protection :
IP44
Noise :
Operating Temperature :
-13 ~ 104°F (-25 ~ 40°C)
Power (Watts) :
90.0W
Product Status :
Active
RPM :
2700 RPM
Size / Dimension :
Round - 221.4mm Dia
Static Pressure :
Termination :
3 Wire Leads with Splice Terminals, 4 Wire Leads with Splice Terminals
Voltage - Rated :
230VAC
Weight :
Width :
71.00mm