UF190APA12-H1C2A
- Manufacturer Part Number:
- UF190APA12-H1C2A
- Manufacturer/Brand:
- Mechatronics Fan Group
- Part of Description:
- IMPELLER 190X70MM 115VAC
- Manufacturer :
- Mechatronics Fan Group
- Product Category :
- AC Fans
- Air Flow :
- 370.0 CFM (10.36m³/min)
- Approval Agency :
- CE, cUL, TUV, UL
- Bearing Type :
- Ball
- Fan Type :
- Motorized Impellers
- Features :
- Permanent Split Capacitor Motor, Thermal Overload Protector (TOP)
- Ingress Protection :
- Noise :
- 63.0dB(A)
- Operating Temperature :
- -40 ~ 122°F (-40 ~ 50°C)
- Power (Watts) :
- 65.0W
- Product Status :
- Active
- RPM :
- 2700 RPM
- Size / Dimension :
- Round - 190mm Dia
- Static Pressure :
- 1.200 in H2O (298.9 Pa)
- Termination :
- 4 Wire Leads
- Voltage - Rated :
- 115VAC
- Weight :
- 2.7 lbs (1.2 kg)
- Width :
- 70.00mm