OA60EC-UR-1WB
Manufacturer Part Number:
OA60EC-UR-1WB
Manufacturer/Brand:
Orion Fans
Part of Description:
FAN EC 60X25MM 95-264VAC
Manufacturer :
Orion Fans
Product Category :
AC Fans
Air Flow :
19.5 CFM (0.546m³/min)
Approval Agency :
CE, cURus, TUV, UR
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Electronic Commutation (EC), Thermal Overload Protector (TOP)
Ingress Protection :
Noise :
31.0dB
Operating Temperature :
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Power (Watts) :
2.40W
Product Status :
Active
RPM :
3950 RPM
Size / Dimension :
Square - 60mm L x 60mm H
Static Pressure :
0.170 in H2O (42.3 Pa)
Termination :
2 Wire Leads
Voltage - Rated :
95 ~ 264VAC
Weight :
0.133 lb (60.33 g)
Width :
25.00mm