OA2543AN-11-2WB1856
Manufacturer Part Number:
OA2543AN-11-2WB1856
Manufacturer/Brand:
Orion Fans
Part of Description:
FAN AC, 120V MTL BLD W/IP56
Manufacturer :
Orion Fans
Product Category :
AC Fans
Air Flow :
670.0 CFM (18.76m³/min)
Approval Agency :
cURus, TUV
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
Ingress Protection :
IP56 - Dust Protected, Water Resistant
Noise :
56.0dB(A)
Operating Temperature :
-22 ~ 176°F (-30 ~ 80°C)
Power (Watts) :
80.0W
Product Status :
Active
RPM :
2300 RPM
Size / Dimension :
Round - 254mm Dia
Static Pressure :
0.250 in H2O (62.3 Pa)
Termination :
2 Wire Leads
Voltage - Rated :
115VAC
Weight :
Width :
89.00mm