UF400AAA23-H1C4A
- Manufacturer Part Number:
- UF400AAA23-H1C4A
- Manufacturer/Brand:
- Mechatronics Fan Group
- Part of Description:
- IMPELLER 400X162MM 230VAC
- Manufacturer :
- Mechatronics Fan Group
- Product Category :
- AC Fans
- Air Flow :
- 1900.0 CFM (53.20m³/min)
- Approval Agency :
- CE, cUL, TUV, UL
- Bearing Type :
- Ball
- Fan Type :
- Motorized Impellers
- Features :
- Permanent Split Capacitor Motor, Thermal Overload Protector (TOP)
- Ingress Protection :
- Noise :
- 73.0dB(A)
- Operating Temperature :
- -4 ~ 122°F (-20 ~ 50°C)
- Power (Watts) :
- 287W
- Product Status :
- Active
- RPM :
- 1250 RPM
- Size / Dimension :
- Round - 400mm Dia
- Static Pressure :
- 5.380 in H2O (1340.2 Pa)
- Termination :
- 4 Wire Leads
- Voltage - Rated :
- 230VAC
- Weight :
- 12 lbs (5.4 kg)
- Width :
- 162.4mm