FDA2-17238NBHT4F
- Manufacturer Part Number:
- FDA2-17238NBHT4F
- Manufacturer/Brand:
- Qualtek
- Part of Description:
- FAN AXIAL 172X38.5MM 115VAC TERM
- Manufacturer :
- Qualtek
- Product Category :
- AC Fans
- Air Flow :
- 240.0 CFM (6.72m³/min)
- Approval Agency :
- CE, cURus, TUV
- Bearing Type :
- Ball
- Fan Type :
- Tubeaxial
- Features :
- Ingress Protection :
- Noise :
- 59.0dB(A)
- Operating Temperature :
- -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
- Power (Watts) :
- 25.00W
- Product Status :
- Active
- RPM :
- 3100 RPM
- Size / Dimension :
- Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
- Static Pressure :
- 0.571 in H2O (142.2 Pa)
- Termination :
- 2 Terminals
- Voltage - Rated :
- 115VAC
- Weight :
- 1.8 lbs (816.5 g)
- Width :
- 38.50mm