AF-PR2.00-2.00R8P720.00-12.00
- Manufacturer Part Number:
- Manufacturer/Brand:
- All Flex Inc.
- Part of Description:
- FLEX HEATER POLYIMIDE 12" WIRE
- Manufacturer :
- All Flex Inc.
- Product Category :
- Heat Tape, Heat Blankets and Heaters
- Approval Agency :
- Attachment Method :
- Pressure Sensitive Adhesive (PSA)
- Color :
- Brown
- Diameter :
- Features :
- Leads Potted, User Selectable Voltage
- Length :
- 2.000" (50.80mm)
- Length - Lead Wire :
- 12.000" (304.80mm)
- Material :
- Polyimide
- Material - Insulation :
- Polytetrafluoroethylene (PTFE)
- Power (Watts) :
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 720 Ohms
- Shape :
- Square
- Temperature Rating :
- 302°F ~ 392°F (150°C ~ 200°C)
- Termination :
- Wire Leads
- Thickness :
- Type :
- Flexible Heater, Foil
- Voltage :
- Watt Density @ 12V :
- 100 mW/in² ~ 20 W/in²
- Width :
- 2.000" (50.80mm)