DR1002-2.5
- Manufacturer Part Number:
- DR1002-2.5
- Manufacturer/Brand:
- Birk Manufacturing
- Part of Description:
- FLEX HEATER SIL RUBBER 18" WIRE
- Manufacturer :
- Birk Manufacturing
- Product Category :
- Heat Tape, Heat Blankets and Heaters
- Approval Agency :
- Attachment Method :
- Pressure Sensitive Adhesive (PSA)
- Color :
- Red
- Diameter :
- Features :
- Length :
- 0.750" (19.05mm)
- Length - Lead Wire :
- 18.000" (457.20mm)
- Material :
- Silicone Rubber
- Material - Insulation :
- Power (Watts) :
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- Shape :
- Rectangular
- Temperature Rating :
- 302°F (150°C)
- Termination :
- Wire Leads
- Thickness :
- 0.100" (2.54mm)
- Type :
- Flexible Heater, Foil
- Voltage :
- 2V
- Watt Density @ 12V :
- Width :
- 0.250" (6.35mm)
- Wire Gauge :
- 28 AWG