IKD15N60RF
- Manufacturer Part Number:
- IKD15N60RF
- Manufacturer/Brand:
- Cypress Semiconductor Corp
- Part of Description:
- IKD15N60 - DISCRETE IGBT WITH AN
- Manufacturer :
- Cypress Semiconductor Corp
- Product Category :
- Transistors - IGBTs - Single
- Current - Collector (Ic) (Max) :
- 30 A
- Current - Collector Pulsed (Icm) :
- 45 A
- Gate Charge :
- 90 nC
- IGBT Type :
- Trench Field Stop
- Input Type :
- Standard
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 175°C (TJ)
- Package / Case :
- TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
- Power - Max :
- 250 W
- Product Status :
- Active
- Reverse Recovery Time (trr) :
- 74 ns
- Supplier Device Package :
- PG-TO252-3-313
- Switching Energy :
- 270µJ (on), 250µJ (off)
- Td (on/off) @ 25°C :
- 13ns/160ns
- Test Condition :
- 400V, 15A, 15Ohm, 15V
- Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
- 2.5V @ 15V, 15A
- Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
- 600 V