IXA12IF1200TC-TUB
- Manufacturer Part Number:
- IXA12IF1200TC-TUB
- Manufacturer/Brand:
- Hartland Controls/Littelfuse
- Part of Description:
- IGBT 1200V 20A 85W TO268
- Manufacturer :
- Hartland Controls/Littelfuse
- Product Category :
- Transistors - IGBTs - Single
- Current - Collector (Ic) (Max) :
- 20 A
- Current - Collector Pulsed (Icm) :
- Gate Charge :
- 27 nC
- IGBT Type :
- PT
- Input Type :
- Standard
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 150°C (TJ)
- Package / Case :
- TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
- Power - Max :
- 85 W
- Product Status :
- Active
- Reverse Recovery Time (trr) :
- 350 ns
- Supplier Device Package :
- TO-268AA
- Switching Energy :
- 1.1mJ (on), 1.1mJ (off)
- Td (on/off) @ 25°C :
- Test Condition :
- 600V, 10A, 100Ohm, 15V
- Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
- 2.1V @ 15V, 10A
- Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
- 1200 V