P3000ZL45X168HPSA1
- Manufacturer Part Number:
- P3000ZL45X168HPSA1
- Manufacturer/Brand:
- Cypress Semiconductor Corp
- Part of Description:
- PRESS PACK IGBT
- Manufacturer :
- Cypress Semiconductor Corp
- Product Category :
- Transistors - IGBTs - Modules
- Configuration :
- Single
- Current - Collector (Ic) (Max) :
- 3000 A
- Current - Collector Cutoff (Max) :
- 200 µA
- IGBT Type :
- Trench
- Input :
- Standard
- Input Capacitance (Cies) @ Vce :
- 620 nF @ 25 V
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- NTC Thermistor :
- No
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 150°C (TJ)
- Package / Case :
- TO-200AF
- Power - Max :
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- BG-P16826K-1
- Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
- 2.5V @ 15V, 3000A
- Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
- 4500 V