NXH400N100H4Q2F2SG
- Manufacturer Part Number:
- NXH400N100H4Q2F2SG
- Manufacturer/Brand:
- Fairchild/ON Semiconductor
- Part of Description:
- MASS MARKET 250KW 1500V Q2 PACK
- Manufacturer :
- Fairchild/ON Semiconductor
- Product Category :
- Transistors - IGBTs - Modules
- Configuration :
- Three Level Inverter
- Current - Collector (Ic) (Max) :
- 409 A
- Current - Collector Cutoff (Max) :
- 500 µA
- IGBT Type :
- Trench Field Stop
- Input :
- Standard
- Input Capacitance (Cies) @ Vce :
- 26.093 nF @ 20 V
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- NTC Thermistor :
- Yes
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 175°C (TJ)
- Package / Case :
- Module
- Power - Max :
- 959 W
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- 42-PIM/Q2PACK (93x47)
- Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
- 2.3V @ 15V, 400A
- Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
- 1000 V