BSM300GA170DLS
- Manufacturer Part Number:
- BSM300GA170DLS
- Manufacturer/Brand:
- Cypress Semiconductor Corp
- Part of Description:
- IGBT MODULE
- Manufacturer :
- Cypress Semiconductor Corp
- Product Category :
- Transistors - IGBTs - Modules
- Configuration :
- Single
- Current - Collector (Ic) (Max) :
- 600 A
- Current - Collector Cutoff (Max) :
- 600 µA
- IGBT Type :
- Input :
- Standard
- Input Capacitance (Cies) @ Vce :
- 20000 pF @ 25 V
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- NTC Thermistor :
- No
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C (TJ)
- Package / Case :
- Module
- Power - Max :
- 2.5 kW
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- Module
- Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
- 3.3V @ 15V, 300A
- Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
- 1700 V