VS-GT50YF120NT
- Manufacturer Part Number:
- VS-GT50YF120NT
- Manufacturer/Brand:
- Vishay Dale Thin Film
- Part of Description:
- ECONO - 4 PACK IGBT
- Manufacturer :
- Vishay Dale Thin Film
- Product Category :
- Transistors - IGBTs - Modules
- Configuration :
- Full Bridge
- Current - Collector (Ic) (Max) :
- 64 A
- Current - Collector Cutoff (Max) :
- 50 µA
- IGBT Type :
- Trench Field Stop
- Input :
- Standard
- Input Capacitance (Cies) @ Vce :
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- NTC Thermistor :
- Yes
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 150°C (TJ)
- Package / Case :
- Module
- Power - Max :
- 231 W
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
- 2.8V @ 15V, 50A
- Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
- 1200 V