FS100R12KE3BOSA1
- Manufacturer Part Number:
- FS100R12KE3BOSA1
- Manufacturer/Brand:
- Cypress Semiconductor Corp
- Part of Description:
- IGBT MOD 1200V 140A 480W
- Manufacturer :
- Cypress Semiconductor Corp
- Product Category :
- Transistors - IGBTs - Modules
- Configuration :
- Single
- Current - Collector (Ic) (Max) :
- 140 A
- Current - Collector Cutoff (Max) :
- 5 mA
- IGBT Type :
- NPT
- Input :
- Standard
- Input Capacitance (Cies) @ Vce :
- 7.1 nF @ 25 V
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- NTC Thermistor :
- No
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C (TJ)
- Package / Case :
- Module
- Power - Max :
- 480 W
- Product Status :
- Not For New Designs
- Supplier Device Package :
- Module
- Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
- 2.15V @ 15V, 100A
- Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
- 1200 V