G300P06T
- Manufacturer Part Number:
- G300P06T
- Manufacturer/Brand:
- Goford Semiconductor
- Part of Description:
- MOSFET, P-CH, 60V,40A,TO-220
- Manufacturer :
- Goford Semiconductor
- Product Category :
- Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
- 40A (Tc)
- Drain to Source Voltage (Vdss) :
- 60 V
- Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
- 10V
- FET Feature :
- FET Type :
- P-Channel
- Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
- 49 nC @ 10 V
- Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
- 2736 pF @ 30 V
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 150°C (TJ)
- Package / Case :
- TO-220-3
- Power Dissipation (Max) :
- 50W (Tc)
- Product Status :
- Active
- Rds On (Max) @ Id, Vgs :
- 30mOhm @ 12A, 10V
- Supplier Device Package :
- TO-220
- Technology :
- MOSFET (Metal Oxide)
- Vgs (Max) :
- ±20V
- Vgs(th) (Max) @ Id :
- 3V @ 250µA