EPC2010C
Manufacturer Part Number:
EPC2010C
Manufacturer/Brand:
EPC
Part of Description:
GANFET N-CH 200V 22A DIE OUTLINE
Manufacturer :
EPC
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
22A (Ta)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
200 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
5V
FET Feature :
FET Type :
N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
5.3 nC @ 5 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
540 pF @ 100 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
Die
Power Dissipation (Max) :
Product Status :
Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
25mOhm @ 12A, 5V
Supplier Device Package :
Die
Technology :
GaNFET (Gallium Nitride)
Vgs (Max) :
+6V, -4V
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.5V @ 3mA