Q6008L559
Manufacturer Part Number:
Q6008L559
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
TRIAC 600V 8A TO220
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Configuration :
Single
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
50 mA
Current - Hold (Ih) (Max) :
50 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
83A, 100A
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
8 A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
TO-220-3 Isolated Tab, Formed Leads
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package :
TO-220 Isolated Tab
Triac Type :
Standard
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3 V
Voltage - Off State :
600 V