Q4008R456
- Manufacturer Part Number:
- Q4008R456
- Part of Description:
- TRIAC 400V 8A TO220
- Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
- 25 mA
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 50 mA
- Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
- 83A, 100A
- Current - On State (It (RMS)) (Max) :
- 8 A
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C (TJ)
- Package / Case :
- TO-220-3 Isolated Tab, Formed Leads
- Supplier Device Package :
- TO-220 Non-Isolated Tab
- Triac Type :
- Standard
- Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
- 1.3 V
- Voltage - Off State :
- 400 V