Q4006VH3
- Manufacturer Part Number:
- Q4006VH3
- Manufacturer/Brand:
- Hartland Controls/Littelfuse
- Part of Description:
- TRIAC ALTERNISTOR 400V 6A TO251
- Manufacturer :
- Hartland Controls/Littelfuse
- Product Category :
- Thyristors - TRIACs
- Configuration :
- Single
- Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
- 10 mA
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 15 mA
- Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
- 55A, 65A
- Current - On State (It (RMS)) (Max) :
- 6 A
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C (TJ)
- Package / Case :
- TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
- Product Status :
- Discontinued at Digi-Key
- Supplier Device Package :
- TO-251 (V-Pak/I-Pak)
- Triac Type :
- Alternistor - Snubberless
- Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
- 1.3 V
- Voltage - Off State :
- 400 V