Q8008VH3
- Manufacturer Part Number:
- Q8008VH3
- Part of Description:
- TRIAC ALTERNISTOR 800V 8A TO251
- Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
- 10 mA
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 15 mA
- Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
- 80A, 85A
- Current - On State (It (RMS)) (Max) :
- 8 A
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C (TJ)
- Package / Case :
- TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
- Product Status :
- Obsolete
- Supplier Device Package :
- TO-251 (V-Pak/I-Pak)
- Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
- 1.3 V
- Voltage - Off State :
- 800 V