Q4012RH2TP
- Manufacturer Part Number:
- Q4012RH2TP
- Manufacturer/Brand:
- Hartland Controls/Littelfuse
- Part of Description:
- ALTNSTR 400V 12A 10-10-10 MA TO2
- Manufacturer :
- Hartland Controls/Littelfuse
- Product Category :
- Thyristors - TRIACs
- Configuration :
- Single
- Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
- 10 mA
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 15 mA
- Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
- 110A, 120A
- Current - On State (It (RMS)) (Max) :
- 12 A
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C (TJ)
- Package / Case :
- TO-220-3
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- TO-220AB
- Triac Type :
- Alternistor - Snubberless
- Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
- 1.3 V
- Voltage - Off State :
- 400 V