BT136X-600E,127
- Manufacturer Part Number:
- BT136X-600E,127
- Part of Description:
- TRIAC SENS GATE 600V 4A TO220-3
- Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
- 10 mA
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 15 mA
- Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
- 25A, 27A
- Current - On State (It (RMS)) (Max) :
- 4 A
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- 125°C (TJ)
- Package / Case :
- TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
- Supplier Device Package :
- TO-220F
- Triac Type :
- Logic - Sensitive Gate
- Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
- 1.5 V
- Voltage - Off State :
- 600 V