BT131-600,412
- Manufacturer Part Number:
- BT131-600,412
- Manufacturer/Brand:
- WeEn Semiconductors
- Part of Description:
- TRIAC SENS GATE 600V 1A TO92-3
- Manufacturer :
- WeEn Semiconductors
- Product Category :
- Thyristors - TRIACs
- Configuration :
- Single
- Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
- 3 mA
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 5 mA
- Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
- 12.5A, 13.8A
- Current - On State (It (RMS)) (Max) :
- 1 A
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- 125°C (TJ)
- Package / Case :
- TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- TO-92-3
- Triac Type :
- Logic - Sensitive Gate
- Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
- 1.5 V
- Voltage - Off State :
- 600 V