BTA204S-600C,118
- Manufacturer Part Number:
- BTA204S-600C,118
- Manufacturer/Brand:
- WeEn Semiconductors
- Part of Description:
- TRIAC 600V 4A DPAK
- Manufacturer :
- WeEn Semiconductors
- Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
- 35 mA
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 20 mA
- Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
- 25A, 27A
- Current - On State (It (RMS)) (Max) :
- 4 A
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- 125°C (TJ)
- Package / Case :
- TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
- Supplier Device Package :
- DPAK
- Triac Type :
- Standard
- Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
- 1.5 V
- Voltage - Off State :
- 600 V