BTA201W-800E,115
- Manufacturer Part Number:
- BTA201W-800E,115
- Manufacturer/Brand:
- WeEn Semiconductors
- Part of Description:
- TRIAC SENS GATE 800V 1A SC73
- Manufacturer :
- WeEn Semiconductors
- Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
- 10 mA
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 12 mA
- Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
- 12.5A, 13.7A
- Current - On State (It (RMS)) (Max) :
- 1 A
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- 125°C (TJ)
- Package / Case :
- TO-261-4, TO-261AA
- Supplier Device Package :
- SC-73
- Triac Type :
- Logic - Sensitive Gate
- Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
- 1.5 V
- Voltage - Off State :
- 800 V