BT134W-600,135
- Manufacturer Part Number:
- BT134W-600,135
- Manufacturer/Brand:
- WeEn Semiconductors
- Part of Description:
- TRIAC 600V 1A SC73
- Manufacturer :
- WeEn Semiconductors
- Product Category :
- Thyristors - TRIACs
- Configuration :
- Single
- Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
- 35 mA
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 15 mA
- Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
- 10A, 11A
- Current - On State (It (RMS)) (Max) :
- 1 A
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- 125°C (TJ)
- Package / Case :
- TO-261-4, TO-261AA
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- SC-73
- Triac Type :
- Standard
- Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
- 1.5 V
- Voltage - Off State :
- 600 V