Q8016LH6TP
- Manufacturer Part Number:
- Q8016LH6TP
- Part of Description:
- TRIAC ALTERNISTOR 800V 16A TO220
- Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
- 80 mA
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 70 mA
- Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
- 167A, 200A
- Current - On State (It (RMS)) (Max) :
- 16 A
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C (TJ)
- Package / Case :
- TO-220-3 Isolated Tab
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- TO-220AB-L
- Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
- 1.3 V
- Voltage - Off State :
- 800 V