T1235-800G-TR
- Manufacturer Part Number:
- T1235-800G-TR
- Manufacturer/Brand:
- STMicroelectronics
- Part of Description:
- TRIAC ALTERNISTOR 800V 12A D2PAK
- Manufacturer :
- STMicroelectronics
- Product Category :
- Thyristors - TRIACs
- Configuration :
- Single
- Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
- 35 mA
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 35 mA
- Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
- 120A, 126A
- Current - On State (It (RMS)) (Max) :
- 12 A
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C (TJ)
- Package / Case :
- TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- D2PAK
- Triac Type :
- Alternistor - Snubberless
- Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
- 1.3 V
- Voltage - Off State :
- 800 V