MT25C16T1-BP
Manufacturer Part Number:
MT25C16T1-BP
Manufacturer/Brand:
Micro Commercial Co
Part of Description:
MOD SCR DUAL 25A 1600V T1
Manufacturer :
Micro Commercial Co
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150 mA
Current - Hold (Ih) (Max) :
200 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
550A @ 50Hz
Current - On State (It (AV)) (Max) :
25 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of SCRs, Diodes :
2 SCRs
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
T1
Product Status :
Active
Structure :
Series Connection - All SCRs
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2.5 V
Voltage - Off State :
1.6 kV