VHFD16-12IO1
Manufacturer Part Number:
VHFD16-12IO1
Part of Description:
RECT BRIDGE 1PH 1200V V1A-PAK
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
65 mA
Current - Hold (Ih) (Max) :
100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
150A, 170A
Current - On State (It (AV)) (Max) :
16 A
Number of SCRs, Diodes :
2 SCRs, 4 Diodes
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
V1A-PAK
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1 V
Voltage - Off State :
1.2 kV