MCC19-14IO1B
Manufacturer Part Number:
MCC19-14IO1B
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
MOD THYRISTOR DUAL 1400V TO240AA
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
100 mA
Current - Hold (Ih) (Max) :
200 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
400A, 420A
Current - On State (It (AV)) (Max) :
25 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
40 A
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of SCRs, Diodes :
2 SCRs
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
TO-240AA
Product Status :
Active
Structure :
Series Connection - All SCRs
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5 V
Voltage - Off State :
1.4 kV