VHF28-08IO5
Manufacturer Part Number:
VHF28-08IO5
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
RECT BRIDGE 1PH 800V FO-F-A
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
65 mA
Current - Hold (Ih) (Max) :
100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
300A, 330A
Current - On State (It (AV)) (Max) :
28 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of SCRs, Diodes :
2 SCRs, 2 Diodes
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
FO-F-A
Product Status :
Obsolete
Structure :
Bridge, Single Phase - SCRs/Diodes (Layout 1)
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1 V
Voltage - Off State :
800 V