ETT630N18P60HPSA1
Manufacturer Part Number:
ETT630N18P60HPSA1
Manufacturer/Brand:
Cypress Semiconductor Corp
Part of Description:
60 MM THYRISTOR/THYRISTOR MODULE
Manufacturer :
Cypress Semiconductor Corp
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
250 mA
Current - Hold (Ih) (Max) :
300 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
16800A, 20000A
Current - On State (It (AV)) (Max) :
628 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
700 A
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of SCRs, Diodes :
2 SCRs
Operating Temperature :
135°C (TJ)
Package / Case :
Module
Product Status :
Active
Structure :
Series Connection - All SCRs
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2 V
Voltage - Off State :
1.8 kV