M5010015V
Manufacturer Part Number:
M5010015V
Manufacturer/Brand:
Sensata-Crydom
Part of Description:
MODULE POWER 100A 1200V SCR CC
Manufacturer :
Sensata-Crydom
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150 mA
Current - Hold (Ih) (Max) :
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
1500A @ 60Hz
Current - On State (It (AV)) (Max) :
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of SCRs, Diodes :
2 SCRs, 2 Diodes
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
Module
Product Status :
Active
Structure :
Bridge, Single Phase - SCRs/Diodes (Layout 1)
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3 V
Voltage - Off State :
1.2 kV