PGH200N16
Manufacturer Part Number:
PGH200N16
Manufacturer/Brand:
Ethertronics/AVX
Part of Description:
THYRISTOR MODULE 3PHASE LEG T+D
Manufacturer :
Ethertronics/AVX
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150 mA
Current - Hold (Ih) (Max) :
100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
4000A @ 50Hz
Current - On State (It (AV)) (Max) :
200 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR, 6 Diodes
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
Module
Product Status :
Active
Structure :
Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3 V
Voltage - Off State :
1.6 kV