TD215N22KOFTIMHPSA1
Manufacturer Part Number:
TD215N22KOFTIMHPSA1
Manufacturer/Brand:
Cypress Semiconductor Corp
Part of Description:
THYR / DIODE MODULE DK BG-PB50AT
Manufacturer :
Cypress Semiconductor Corp
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
200 mA
Current - Hold (Ih) (Max) :
300 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
7000A @ 50Hz
Current - On State (It (AV)) (Max) :
215 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
410 A
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR, 1 Diode
Operating Temperature :
125°C (TJ)
Package / Case :
Module
Product Status :
Active
Structure :
Series Connection - SCR/Diode
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2 V
Voltage - Off State :
2.2 kV