MCD310-14IO1
Manufacturer Part Number:
MCD310-14IO1
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
MOD THYRISTOR/DIODE 1400V Y2-DCB
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150 mA
Current - Hold (Ih) (Max) :
150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
9200A, 9800A
Current - On State (It (AV)) (Max) :
320 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
500 A
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR, 1 Diode
Operating Temperature :
-40°C ~ 140°C (TJ)
Package / Case :
Y2-DCB
Product Status :
Active
Structure :
Series Connection - SCR/Diode
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2 V
Voltage - Off State :
1.4 kV